יום שלישי, 12 ביולי 2011

Quora

קוראי בלוג זה יודעים שבשנה האחרונה התעסקנו די הרבה עם הנושא של אתרי שאלות ותשובות למיניהם. על זה הרצאתי כבר מספר פעמים. יש כידוע כל מיני סוגים של טכנולוגיות ברשת העוזרות לנו לענות על שאלות ולמצוא פתרונות לבעיות. חלקם מבוססים על הרשת הסמנטית, חלקם על הרשת בזמן אמת (real time) וחלק גדול מבוססים על עזרה מגולשים אחרים. הזכרנו שיש גם אתרים שמשלבים בין טכנולוגיות שונות.

לפני כשנה הושק אתר השאלות ותשובות Quora. כתבו הרבה על זה בבלוגים הטכנולוגיים. פתיחת חשבון ב Quora בארץ התאפשרה רק לפני כחצי שנה.

אז מה מיוחד באתר זה?
במידה מסוימת זה מזכיר קצת את Aardvark ו Fluther שכל כך אהבתי. גם ב Quora השאלות מופנות למומחים בתחומים רלוונטיים בהתבסס על הפרופיל שלהם בפייסבוק טוויטר ושאלות שהם כתבו או תשובות עליהם ענו בשירות הזה.
כשאני נכנס לחשבון שלי ב Quora, אני רואה רשימה של שאלות בתחומים שכנראה יעניינו אותי. אני לא מתבקש לענות עליהם. זה לא בדיוק הגישה ב Quora. המטרה היא לגרות אותי ולגרום לי להשתתף בדיון שמתפתח סביב השאלות. האתר הזה מאפשר לי להעשיר את הידע בעזרת כל מיני אנשים אחרים ששותפים לצרכי המידע שלי. יש כאן היבט חברתי ברור.

אפשר לא רק לענות על שאלה או לקרוא תשובה של מישהו אחר, אלא גם לערוך את התשובות והשאלות בצורה מדויקת יותר כדי למקד את הדו-שיח. אפשר לעקוב אחרי השאלות/דיונים הללו ולהתעדכן כל פעם שמישהו מוסיף מידע.

היתרון הגדול שאני רואה בינתיים הוא קהל המשתמשים. כצפוי רוב השאלות הם בתחום האינטרנט והטכנולוגיה (אבל בהחלט לא רק) והעונים הם בדרך כלל מומחים בעלי שם בתחומם. עורכים וכתבים של בלוגי טכנולוגיה מפורסמים, מנכ"לים של חברות היי-טק, סופרים וכד'. ב Quora מצפים מכולם להזדהות בשמם ולציין את עיסוקם. בצורה זו אפשר גם להפנות שאלות ישירות לבני אדם ספציפיים שלדעתינו יכולים לעזור לנו. בדרך כלל הם גם עונים.

יש באתר הזה כמויות אדירות של ידע והמלצות, מאנשים שבאמת מבינים.
גם מנוע החיפוש הפנימי הוא מצוין. תוך כדי הקלדת שאלה, מופיעים רשימה של שאלות שאולי מתאימים לי. שאלות שכבר נשאלו וקיבלו תשובות.

נחמד להיכנס מדי פעם לראות מה חדש ולהעשיר קצת את הידע.
אתר מומלץ ומאד מלוטש.
Enhanced by Zemanta

6 תגובות:

אנונימי אמר/ה...

נשמע מעניין, אבל -
אי אפשר להירשם אלא אם כן מקבלים הזמנה לשירות...

דניאל ליפסון אמר/ה...

מבקשים מהם הזמנה (באתר) זה לוקח הרבה זמן.
בעלי חשבון יכולים כנראה להזמין חברים. לא כתוב כמה הזמנות אפשר לשלוח אבל אם תשלחו לי כתובות אנסה להזמין אתכם.

אנונימי אמר/ה...

אשמח אם תזמין אותי -

kezale815 at gmail

תודה :)

דניאל ליפסון אמר/ה...

שלחתי לך הזמנה עכשיו. בהצלחה.

Shmulikipod אמר/ה...

אם תוכל לשלוח גם לי אחת זה יהיה אדיר =]
shmulikthekipod@gmail.com

ראובן אמר/ה...

שלום, גם אני אשמח לקבל הזמנה...

תודה
ראובן
rmoses1 בג'ימייל

Real Time Web Analytics