יום ראשון, 2 בנובמבר 2008

Twineאחר שנים של מחקר ופיתוח שוחרר לפני שבועיים הגירסא האחרונה והפתוחה של Twine. הוא נפתח לקהל מצומצם בסוף 2007 ומספר חודשים לאחר מכן שינה צורה להצטרפות בהזמנה (private beta). הצטרפתי לפני כמה חודשים לאחר מעקב של שנתיים על העבודה של החברה היוצרת Radar Networks ולעומד בראשה Nova Spivak.
Nova הוא טכנולוג, יזם, מפתח ומומחה בתחומים רבים הקשורים לווב הסמנטי, אינטליגנציה קולקטיבית, בינה מלאכותית, מדעי המח ועוד. הוא גם הנכד של Peter Drucker אבי הניהול המודרני.
Twine הוא שירות המבוסס על טכנולוגיות סמנטיות ומטרתו לחבר בין אנשים ותכנים לאנשים אחרים עם התעניינויות דומות. בשלב ראשון זה מזכיר את Del.icio.us. ניתן לאסוף מידע, אתרים, תמונות, וידיאו ועוד מרחבי האינטרנט וליצור תיקיה מתאימה (twine) ששם כל המידע הזה ירוכז. אחרים יכולים להצטרף ל twine הזה ולהוסיף מידע רלוונטי משלהם. ההבדל העיקרי בין Twine לשירות social bookmarking אחר הוא שכאן המטרה העיקרית היא לאו דווקא לשמור את ה"מועדפים" (bookmarks) שלך אלא למצוא אנשים אחרים שיכולים להעשיר את ה twine במידע רלוונטי נוסף. מה שעומד מאחורי הרעיון הזה הוא גישה של collective intelligence או שיתוף פעולה בין רבים על מנת ליצור משהו שלם ומקיף. על זה נרחיב בהזדמנות אחרת.
Twine מנסה להבין את כל המידע שמעלים אליו ואז הוא מנתח הכל מבחינה סמנטית ומציע תגיות מתאימות. בעצם הוא מנסה להבין במה אנו מתעניינים ובמה אנו מעוניינים. זהו הבסיס של ה Semantic Web. המטרה היא שהמחשב יבין את התוכן שאנו יצרנו כדי לתת לנו שירות (כגון תוצאות חיפוש) יותר נכונות.
אפשר ליצור twines בכל נושא העולה על הדעת. מטבע הדברים רוב ה twines שנוצרו עד כה הם בנושאים טכנולוגים כמו הווב הסמנטי, רשתות חברתיות וכד' אבל כל יום נוספים עוד בנושאים שונים.
יש המון פוטנציאל בשירות החדש הזה. הוא משלב שירותים מאד פופולאריים במקום אחד. Twine הוא מצד אחד כלי ל social bookmarking לשם איסוף מידע ופריטים מהאינטרנט, ומצד שני הוא רשת חברתית כמו Linkedin שמחבר בין משתמשים ברשת. בנוסף לכל זה ניתן להשתמש ב Twine כבלוג ולאפשר הוספת הודעות.

הנה קישור למידע על סרטון הדרכה בנושא. זוהי ידיעה מתוך הבלוג הישן של Nova. היום הוא משתמש ב Twine כתוכנת בלוגים.

התחלתי twine בנושא גישה למאגרי מידע וכלי מחקר אקדמיים חופשיים באינטרנט. אני מקווה שמשתמשי Twine אחרים יצטרפו ויוסיפו המלצות משלהם (נכון להיום הצטרפו 24 מכל העולם). בשלב מסוים Twine עצמו אמור להציע אתרים רלוונטיים לנושא בהתבסס על הבנה סמנטית.
נחכה ונראה....

תגובה 1:

דניאל אמר/ה...

בתחילת 2010 Twine נרכשה על ידי Evri.com וכבר לא קיימת היום, לצערי.

Real Time Web Analytics