יום חמישי, 21 באפריל 2011

כנס טלדן - אינפו 2011

השנה בע"ה אני אמור לתת שתי הרצאות בכנס טלדן. אחת מהן לא היתה צפויה והיא במקום מרצה שלא יוכל להגיע. הרצאה זו תהיה דומה להרצאה שלי בשנה שעברה בנושא מנועי תשובות וטכנולוגיות חדשות המאפשרות קבלת תשובות ברורות לשאלות. שני דברים חשובים התחדשו מאז שנה שעברה. פייסבוק פתח שירות בשם  Facebook Questions איתו אפשר להפנות שאלות לחברים בפייסבוק, ושירות השאלות ותשובות Quora נפתח לקהל הרחב (אחרי הרבה זמן של "הזמנה בלבד"). אבל על כך אולי בפעם אחרת.

ההרצאה העיקרית תהיה ב 17.5 ביום העיון של עמי סלנט - "נתיבים מתחלפים בתחומי המידענות". להבדיל מהשנים האחרונות, ההרצאה הפעם תהיה קצת מופשטת יותר. אנסה לדבר על הקלות הכמעט בלתי סבלת של הפצת מידע ברשת בעזרת המדיה החברתית. זה נכון שכל אחד יכול לפרסם מידע בבלוג או וויקי או רשת חברתית אבל כיצד אפשר להעביר את המידע הזה הלאה כדי שהוא לא ישאר בבלוג אישי עם שנים וחצי צופים בלבד? צריך גם לשאול האם כדאי בכלל להפיץ מידע? למה זה טוב? למי זה מעיל?
כמובן שנדגים את הנושא בעזרת כל מיני כלים קטנים שקיימים היום ברשת.
כותרת ההרצאה היא "גוטנברג מתהפך בקברו: על הפצת מידע בעידן המדיה החברתית". הטענה היא שהמצאת הדפוס היתה אמנם אירוע מהפכני והיסטורי אבל השינוי הגדול יותר קרה רק בעשור האחרון. גם כשערי אירופה בסוף ימי הביניים התמלאו בבתי דפוס עדיין לקח זמן רב יחסית להפיץ את הספרים או העלונים המודפסים. אנשים רבים לא ידעו בכלל לקרוא ולכתוב כך שהדפוס שינה את חייהם רק בדרכים עקיפות. גם האדם הפשוט שידע לכתוב לא יכל להפיץ מידע כתוב בגלל מוגבלויות כספיות או חברתיות. במידה מסוימת זה נכון גם לגבי העשור הראשון של הרשת. כדי לפרסם ולהפיץ מידע דיגיטלי היה צורך בידע בבניית אתרים או כסף וסיבה מוצדקת להשקיע אותה כדי שמישהו אחר יבנה עבורך אתר.
היום כל ילד יכול לפרסם ולהפיץ את דבריו לכל העולם תוך שניות בחינם. האם זה דבר חיובי או שלילי? ננסה להתייחס לזה בהרצאה.
יש לי עוד הרבה עבודה על המצגת. הכנס בעוד ארבע שבועות.

בינתיים שיהיה לכולם חג פסח שמח.

אין תגובות:

Real Time Web Analytics