יום שני, 3 בדצמבר 2012

JSTOR בעברית

היום (3.12.12) התקיים בספריה הלאומית כנס של JSTOR.

JSTOR הוא כידוע אחד ממאגרי המידע הספרייתיים החשובים ביותר. הוא כולל כ-1500 כתבי עת בעיקר בתחום מדעי הרוח והחברה.

לכנס הגיעו שלושה נציגים שדיברו על ההתפתחויות האחרונות בחברה. JSTOR היא חברה ללא מטרות רווח. המאגר אמנם עולה כסף אבל הם שואפים לפתוח אותו עד כמה שאפשר לציבור. במדינות אפריקה למשל, הגישה אליו הוא בחינם. המגבלה היא ההסכם שיש להם עם המו"לים. המו"לים כמובן לא מעוניינים שיפיצו את כל הפרסומים שלהם בחינם.

החידוש הגדול ב JSTOR כיום הוא פרויקט ה e-books שהושק לפני עשרה ימים. מדובר על 15,000 ספרי מחקר במגוון תחומים. ההפניות הביבליוגרפיות בספרים הם קישורים למאמרים אלקטרוניים שנמצאים (לפעמים) בתוך מאגרי כתבי העת של JSTOR. יש גם קישורים בין מאמרי ביקורת על ספרים, לספרים עצמם. זה מאפשר מעבר נוח ממקור למקור.

הנושא החשוב ביותר בכנס מבחינתינו היה פרויקט סריקת כתבי העת הישראליים שמבצעת JSTOR. מדובר בפעם הראשונה שהם מעלים תכנים בכתיב לא רומי (כמו ערבית, סינית וכו') וזה דבר שמאד מרגש אותם. תשעה מו"לים ישראל, נכון להיום, שותפים בפרויקט. הם מאפשרים את סריקת החומרים שלהם למאגר.

בשנת 2010 היה פיילוט בו נסרקו כתבי העת ציון, תרביץ, מגמות ואופקים בגאוגרפיה. עכשיו הם שואפים להגיע ל 60 כתבי עת אחרים מתוך רשימה של מעל מאה שהוכנה.

הספריה הלאומית וספריית אוניברסיטת חיפה מנהלים את העבודה בארץ. לאחר תהליך ארוך ומייגע של מפתוח לפי קריטריונים נוקשים (208 עמודי הנחיות) שהציבה JSTOR, ספריית חיפה מעבירה את כתבי העת לסריקה בהודו.
בינתיים יש הצלחה רבה לפרויקט כתבי העת הישראליים.  מדובר על חבילת הפיילוט שניתן להזמין בנפרד לחבילות האחרות של JSTOR. בעתיד יתכן והם יוטמעו בתוך חבילות קיימות כמו למשל Jewish Studies.

כתבי העת הללו נמצאים בשימוש במדינות רבות בעולם. בשנה האחרונה היתה עליה של 100% במספר המוסדות הרשומים לחבילה הזאת. 70% מהמוסדות הם מחוץ לישראל ונעשים 11,275 שימושים בהם כל חודש.

אין תגובות:

Real Time Web Analytics